środa, 20 lutego 2019

Tagi:

środa, 12 listopada 2014, aktualizowano: poniedziałek, 8 grudnia 2014

Pan Bateria zachęca do zbiórki przedszkola

Konkurs plastyczny dla przedszkoli "Nasze ekologiczne przedszkole", który będzie połączony ze zbiórką zużytych baterii i akumulatorów. Dla zwycięskich przedszkoli fundujemy 3 wejścia zbiorowe do Cinema City oraz 3 nagrody od firmy REBA

Wielki Finał! Tak Było!


Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii (82) »Prace przedszkolaków! Zobaczcie jakie piękne prace powstały!

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii (22) »Znamy już zwycięzców! Zapraszamy na finał konkursu w dniu 5 grudnia w Toruniu na Rynku Staromiejskim

http://m.7dni.pl/2014/12/orig/a41a9-321369.jpg

http://m.7dni.pl/2014/12/orig/73323-321196.jpg

Finał konkursu „Zbieramy zużyte baterie i akumulatory przenośne”
Już w piątek 5 grudnia zapraszamy całe klasy na Rynek Staromiejski w Toruniu

Od godziny 11.00 do 15.00 odbędzie się otwarta lekcja ekologii na Rynku Staromiejskim. Po oficjalnym otwarciu, podsumowaniu konkursów dla przedszkoli i szkół, wręczeniu nagród, uczestnicy zostaną zaproszeni do wzięcia udziału w wielu warsztatach, wykładach, w sztafecie ekologicznej i spektaklu teatralnym.

Jakie warsztaty?
Na zakończenie akcji przygotowujemy ciekawy program warsztatowy. „Robimy Pana Baterię” - to zajęcia tworzenia ekozabawek z recyklingu i filcu, a „Gigantyczny Pan bateria z recyklingu” - to z kolei zabawa polegająca na wspólnym tworzeniu figur. „Robimy piękne i bezpieczne pojemniki” będą warsztatami, których efekty na pewno przydadzą się w domu do przechowywania zużytych baterii i akumulatorów. Warsztaty plastyczne zatytułowane „Ja i moja rodzina jesteśmy EKO, zbieramy zużyte baterie i akumulatory” polegać będą na tworzeniu prac plastycznych z wykorzystaniem surowców wtórnych, kredek i farb. Natomiast warsztaty „Eko baterie - doświadczenia z Małym Badaczem” uświadomią uczestnikom, dlaczego zużyte baterie i akumulatory są groźne, jak je składować, jak szukać alternatywnych źródeł energii.

Edukacyjna gra terenowa
Stowarzyszenie "Tilia" zaproponuje terenową grę edukacyjną "Segreguj, odzyskuj, utylizuj". Jednocześnie w grze może wziąć udział około 6 uczniów, którzy poruszają się po planszy jako pionki. W trakcie gry trafiają na pola specjalne z poleceniami dotyczącymi odpowiedniego postępowania z odpadami niebezpiecznymi, w tym w szczególności bateriami i akumulatorami. Uczestnicy podczas zabawy uczą się, jak rozpoznawać i segregować odpady niebezpieczne, np. zabawki zawierające baterie. Wykorzystując tablicę magnetyczną będą przyporządkowywali odpady niebezpieczne do punktów, w których można oddać je do utylizacji oraz określać ich wpływ na środowisko.

Sztafeta ekologiczno - sportowa
Ekologiczna sztafeta czyli wyścigi na trasie zbudowanej z materiałów recyklingowych. W sztafecie uczestnicy będą musieli także wziąć udział w quizie i odpowiedzieć na kilka pytań dotyczących recyklingu i ekologii. Animatorami prowadzonych działań będą osoby z wieloletnim doświadczeniem oraz wykształceniem pedagogicznym, pracujące w szkołach i placówkach ekologicznych, biorące udział w kampaniach z zakresu ekologii i ochrony środowiska na terenie województwa kujawsko-pomorskiego. W sztafecie biorą udział trzy drużyny 3-osobowe. Każda drużyna wykonuje cztery zadania, w których można zdobyć od 1 – 3 punktów. Wygrywa drużyna, która zdobędzie najwięcej punktów.

Wykłady na temat ekologii
Zenon Telman, prezes firmy REBA, współpracującej z organizatorami, wygłosi wykład o zmianach zachodzących w świadomości Polaków, zwiększającym się zainteresowaniu ekologią, rosnącej świadomości związanej ze składowaniem i utylizacją odpadów niebezpiecznych, w tym zużytych baterii i akumulatorów.
Stowarzyszenia "Tilia" zaprezentuje temat "Jak postępować z odpadami niebezpiecznymi". Uczniowie dowiedzą się, jak odróżniać odpady niebezpieczne, dlaczego one są niebezpieczne dla środowiska i mieszkańców Ziemi oraz gdzie je składować, w jakich miejscach oddawać do utylizacji i na czym polega ich właściwa utylizacja. Prezentacja prowadzona będzie na zasadzie pogadanki. Na końcu prezentacji uczniowie zdobytą wiedzą będą mogli sprawdzić, uzupełniając specjalnie przygotowaną dla nich kartę pracy.

Ekologiczno-mikołajkowy spektakl teatralny
Pewnego dnia, wilk postanawia odwiedzić Świętego Mikołaja. Cel nie jest chwalebny, bo wilk nosi się z zamiarem kradzieży komputera Świętego Mikołaja… Dlaczego chce to zrobić? Dlaczego znalazł w domu Świętego Mikołaja zużyte baterie i co chce z tym zrobić? „Wizyta” zmieniła trochę charakter, wilk dowiaduje się wielu ciekawych i mądrych rzeczy na temat ekologii…
Autorzy spektaklu opowiadają o perypetiach, jakie mogą zdarzyć się Świętemu Mikołajowi w czasie jego ciężkiej pracy. Przedstawienie przypomina historię kryminalną, pełną zaskakujących sytuacji i dowcipnych postaci. Piękne lalki wykonane zostały przez absolwentkę Akademii Teatralnej, zachwycają dzieci ciepłem i urodą. Wątek ekologiczny związany z właściwym postępowaniem ze zużytymi bateriami edukuje odbiorców spektaklu.

Jakie przygotowano nagrody?
Trzy nagrody dla dzieci, o wartości 200 zł brutto rozdane w sztafecie ekologicznej.
Nagroda dla dorosłego uczestnika za najciekawsze wybrane po zamknięciu zbiórki zużytych baterii i akumulatorów przenośnych. Nazwisko zwycięzcy opublikujemy w poniedziałek 8 grudnia na www.nowosci.com.pl, www.express.bydgoski.com.pl, na FB. Nagrodę można będzie odebrać w siedzibie „Nowości” lub „Expressu Bydgoskiego”.
Partnerem medialnym wydarzenia jest RADIO GRA.

Otwarta lekcja ekologii
11.00 - 11.15 Oficjalne otwarcie finału, podsumowanie konkursów dla przedszkoli i szkół, zaproszenie do warsztatów, sztafety ekologicznej
11.25 - 11.45 Podsumowanie zbiórki – Zenon Telman, prezes firmy REBA
11.45 – 12.15 Wręczenie nagród – Małgorzata Walter, dyr. Departamentu Środowiska Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego
12.15 – 12.45 Wykład "Jak postępować z odpadami niebezpiecznymi" - Stowarzyszenie Tilia
12.45 – 13.00 Zaproszenie do warsztatów manualnych i plastycznych
13.00 - 13.15 Sztafeta ekologiczno - sportowa
13.15 - 13.30 Gra ze Stowarzyszeniem Tilia "Segreguj, odzyskuj, utylizuj"
13.30 - 13.45 Warsztaty z Małym Badaczem
13.45 - 14.00 Sztafeta ekologiczno - sportowa
14.00 - 14.30 Mikołajkowo - ekologiczny spektakl teatralny
14.30 - 14.50 Sztafeta ekologiczno – sportowa
14.50 - 15.00 Podziękowanie za uczestnictwo w imprezie

11.00 - 18.00 Zbiórka baterii i akumulatorów przez hostessy.

http://m.7dni.pl/2014/11/orig/4e47c-320035.jpg

REGULAMIN KONKURSU „NASZE EKOLOGICZNE PRZEDSZKOLE”

§1.

Niniejszy Regulamin określa zasady przeprowadzenia konkursu pod nazwą „NASZE EKOLOGICZNE PRZEDSZKOLE” skierowanego do przedszkoli w Województwie Kujawsko-Pomorskim.


§2
ORGANIZATORZY

Organizatorami konkursu są:
Województwo Kujawsko-Pomorskie z siedzibą w Toruniu, Pl. Teatralny 2, 87-100 Toruń, reprezentowanym przez Dariusza Kurzawę – Wicemarszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Małgorzatę Walter – Dyrektora Departamentu Środowiska Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Toruniu,

Wydawnictwo „Express Media Sp. z o.o.” z siedzibą w Bydgoszczy, ul. Warszawska 13, 85-058 Bydgoszcz, wydawca „Nowości”, reprezentowana przez dr Tomasza Wojciekiewicza – Prezesa Zarządu


§3.
CEL I ZASADY KONKURSU

Celem konkursu jest promowanie postaw ekologicznych wśród przedszkolaków, ich aktywacja i integracja.
Publiczna kampania edukacyjna o bateriach i akumulatorach ma na celu podnoszenie stanu świadomości ekologicznej społeczeństwa w zakresie powstawania, wykorzystania oraz prawidłowego postępowania z odpadami w postaci zużytych baterii i zużytych akumulatorów oraz wspomaganie osiągnięcia wysokiego poziomu selektywnego zbierania tych odpadów.

Konkurs będzie polegał na zabraniu jak największej ilości w przeliczeniu na ilość przedszkolaków zużytych baterii przenośnych i zużytych akumulatorów przenośnych oraz na nadesłaniu pracy plastycznej (minimum B1 czyli 707×1000), na której będzie uwzględniony motyw graficzny baterii.

Nagrody dla przedszkoli za zebranie największej ilości zużytych baterii i akumulatorów:
1) wejścia do kina Cinema City wToruniu lub Bydgoszczy. Każda grupa przedszkolna może liczyć maksymalnie 30 osób.
2) dla 3 przedszkoli nagrody pocieszenia od firmy REBA - zestawy w skład których wejdą pakiety nagród zawierające puzle, klocki oraz sprzęt sportowy w każdym pakiecie.

§4
DEFINICJE

Użyte w regulaminie określenia oznaczają:

1. bateria przenośna, akumulator przenośny – baterię i akumulator, w tym ogniwo guzikowe lub zestaw, które są szczelnie zamknięte i mogą być przenoszone w ręku oraz nie stanowią baterii przemysłowej
i akumulatora przemysłowego albo baterii samochodowej lub akumulatora samochodowego
w szczególności:
a) baterie jednoogniowe typu AA i AAA,
b) baterie i akumulatory, które są przeznaczone do używania w telefonach przenośnych, komputerach przenośnych, elektronarzędziach bezprzewodowych, zabawkach i sprzęcie gospodarstwa domowego,
c) baterie i akumulatory, które są przeznaczone do używania w gospodarstwach domowych do zwykłych celów,
d) inne baterie i akumulatory, niewymienione w ppkt a-c, które mogą być bez trudności przenoszone oraz nie są bateriami samochodowymi i akumulatorami samochodowymi oraz bateriami przemysłowymi i akumulatorami przemysłowymi.

!!! WAŻNE !!!

Bateria samochodowa, akumulator samochodowy oraz bateria przemysłowa, akumulator przemysłowy nie są bateriami przenośnymi, akumulatorami przenośnymi.

Zbiórce podlegają wyłącznie zużyte baterie przenośne i zużyte akumulatory przenośne - nie należy przynosić do punktów zbiórki zużytych baterii samochodowych, zużytych akumulatorów samochodowych, zużytych baterii przemysłowych i zużytych akumulatorów przemysłowych.


§5.
ETAPY KONKURSU

07.11.2014 - start kampanii promującej konkurs
07 - 14.11.2014 - akcja informacyjna do szkół w wersji e-mail, zbieranie zgłoszeń,
17.11 – 21.11.2014 - zbieramy prace konkursowe i zużyte baterie oraz akumulatory,
02 – 03.12.2014 - opracowanie wyników
05.12.2014 - rozdanie nagród podczas gali
08.12.2014 - fotorelacja z Gali na ostatniej stronie Nowości i Expressu Bydgoskiego


§6
WARUNKI WZIĘCIA UDZIAŁU W KONKURSIE

1. Konkurs będzie polegał na zabraniu największej ilości w przeliczeniu na ilość przedszkolaków zużytych baterii przenośnych i zużytych akumulatorów przenośnych oraz na nadesłaniu pracy plastycznej (minimum B1 czyli 707×1000), na której będzie uwzględniony motyw graficzny baterii.
Prace konkursowe należy złożyć osobiście lub drogą pocztową w siedzibie:
Dziennika Toruńskiego NOWOŚCI ul.Podmurna 31 Toruń lub Express Bydgoski, ul. Warszawska 13, Bydgoszcz.
Zbiórki baterii dokona nieodpłatnie wskazana przez ORGAZIZATORA firma REBA.


§7.
KRYTERIA OCENY

Wynik zostanie ustalony w przeliczeniu na jednego przedszkolaka z przedszkola biorącego udział w konkursie.

§8
REKLAMACJE

Ewentualne reklamacje dotyczące konkursu należy przesyłać wraz z uzasadnieniem na adres: Express Media Sp. z o.o. ul. Warszawska 13, 85-058 Bydgoszcz, z dopiskiem „Konkurs: NASZE EKOLOGICZNE PRZEDSZKOLE” w terminie 7 dni od dnia zakończenia konkursu (o terminie złożenia reklamacji decyduje data stempla pocztowego) do dnia 13.12.2014

Reklamacje zgłoszone po upływie ww. terminu nie będą rozpatrywane.
Termin rozpatrzenia reklamacji przez Organizatorów wynosi 10 dni od dnia ich otrzymania.

§9
DODATKOWE ZAPISY ORGANIZATORA

Organizatorzy zastrzegają sobie prawo zmiany postanowień Regulaminu w razie zmiany przepisów prawnych lub z innej ważnej przyczyny, w szczególności jeżeli zmiana pozwoli na sprawne i zgodne z przepisami przeprowadzenie konkursu.

§10
DOSTĘPNOŚĆ REGULAMINU

Niniejszy Regulamin zostanie udostępniony do wglądu w siedzibie Organizatorów oraz pod adresami:
www.kujawsko-pomorskie.pl
www.nowosci.com.pl
www.express.bydgoski.pl